دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

  مطالعه تاثیراتوماسیون اداری بر بهبود تصمیم گیری مدیران استانداری و حوزه ستادی

قسمتی از متن پایان نامه :

سیستم  های اطلاعاتی و رایانه ها

توسعه رایانه ها چه بعد از سخت افزاری و چه از بعد نرم افزاری تأثیر بسزایی در توسعه سیستمهای اطلاعاتی برای پردازش  اطلاعات فراهم ساخت . بری مطالعه چگونگی گسترش سیستم های اطلاعاتی بایستی نسلهای  و دوره های پیشرفت رایانه را یشناسیم:

بطور کلی عموماً  رایانه ها را به 5 نسل تقسیم بندی کرده اند :

سه نسل اول رایانه از طریق شناخت بخشهای الکترونیکی آن که درای قدرت محاسبه و منطق هستند مطالعه می گردد . این تقسیم بندی به تبیین زیر می باشد .

  • رایانه های نسل اول : دریچه های الکترونیکی ( که بیشتر مکانیکی بوده اند )
  • ریانه های نسل دوم : تزانزیستور
  • راینه های نسل سوم : مدار های مجتمع ( یا همان IC    ها )

به نظر بعضی متخصصان رایانه های نسل چهارم و پنجم آنهایی هستند که بر اساس مجتمع سازی با  تراکنش بسیار بالا (VLSI ) شکل گرفته اند . رایانه های نسل پنجم احتمالاً به آن دسته رایانه های اطلاق می گردد که از ارتباط های توسعه یافته  از هوش مصنوعی بهره گرفته اند ( رولی ، ص 92-91)

تحول رایانه از یک نسل به نسل بعدی از نظر های زیر سود مند :

1-کوچک شدن اندازه رایانه 2- بالا رفتن ضریب اطمینان 3- کاهش مصرف برق 4- بالا رفتن سرعت کار 5- پایین آمدن قدرت خرید و هزینه های کار کردن آن .

رایانه های امروزه پیشرفت کنونی خود را مدیون تراشه ها هستند که قابلیت ذخیره و پردازش زیاد تری نسبت به نسلهای قبلی دارند .

امروزه ابر رایانه هایی اختراع شده اند که توانایی انجام چندین میلیون اقدام را در یک میلیون ثانیه دارا می باشند که از اینها در مسائلی زیرا پیش بینی زلزله و پیش بینی سکته تمامی مغزی و قلبی و ژنیتیک انسانی بهره گیری می گردد .

مدارالکتریکی اصلی اکثر میکرو رایانه ها به شکل ذره ریز سیلیسیوم می باشد که از ناخن انگشت هم کوچک تر می باشد . رایانه شخصی یک میکرو رایانه می باشد که فقط توسط یک نفر ، یا شاید چند نفری که در همان محل کار می کنند مورد بهره گیری قرار می گیرد . رایانه های شخصی را در هر مکان مانند سازمانهای بزرگ ، سازمانهای کوچک و حتی منازل     می توان پیدا نمود . دستگاههای منگنه کارت که با اولین رایانه به صورت انبوه تولید شده بنام رمینگون رندیونیک I در سال 1951 کار گذاشته گردید و استقرار یونیوک I ، توسط جنرال الکتریک در سال 1954 شروع بهره گیری رایانه برای پردازش اطلاعات بازرگانی بود که قابل ذکر می باشد . که بهره گیری از رایانه در این دوره تنها به سازمانهای بزرگتر دولتی و موسسات تجاری محدود می گردید . سیستم ها با معیار های امروزی بسیار گران بودند . مینی رایانه ها و سپس میکرو رایانه ها تاثیرات عمیقی را بر هزینه محاسبات بر جای نهاند . امروزه یک سازمان در هر اندازه ی می توان از عهده تامین یک رایانه بر آید . ( مک لوید ، ص 241، 24 19 )

اولین کاربرد اصلی رایانه ، پردازش داده های حسابداری بود آن کاربرد با چهار  اقدام دیگر همراه بود : سیستم های اطلاعات مدیریت ، سیستم های پشتیبانی تصمیم ، اداره مجازی ، و سیستم های دانش محور ، همه این 5 کاربرد ، سیستم اطلاعاتی رایانه محور را تشکیل می دهند .

روشی که همه سیستم ها در طول ده 1950 ، 1960 و اوایل 1970 توسعه دادند روش سنتی بود . در اوخ دهه 1970 یک گرایش جدیدی که بیشترین تاثیر را روی بهره گیری از رایانه گذشت دیده نشد . این گرایش افزایش علاقه بعضی از کابران در توسعه کاربرد های رایانه یشان بود . نامی که به این گرایش اطلاق گردید کار با رایانه بهره گیری گر نهایی می باشد کاربر نهایی مترادف با کاربرد می باشد بایستی در نظر داشته باشیم که کار با رایانه بهره گیری گر نهایی به خاطر چهار عامل متحول گردید :

1- افزایش سواد رایانه ی 2- عقب افتادن خدمات اطلاعاتی 3- قیمت کم سخت افزار 4- نرم افزار های از پیش نوشته شده .

رایانه تاثیر مثبتی بر روی ملتهای بزرگ و کوچک گذاشته می باشد . در کشور های کوچکتر ،  محدودیتهای دولتی کاربرد فن آوری را کند می کند . وقتی که دولت حامی باشد مانند مصر و تونس بهره گیری از رایانه می تواند شکوفا  می گردد . ملل کوچک تر علاوه بر بهره گیری از رایانه بری رفع نیاز های خود صنایع نرم افزار را برای صادرات محصولات خود به کاربران بازار جهانی ، توسعه داده اند . در اکثر مورد ، ایالات متحده رهبر جهانی در بهره گیری از رایانه می باشد ( مک لوید ، ص 28 ، 23، 22، 4 )

متخصص اطلاعات می توانند مساعدت هایی را در هر مرحله از فرایند حل مساله انجام دهند . وقتی مسائل شناسائی شدند متخصصین اطلاعات می توانند برای درک آنها به بهره گیری گران کمک نمایند . در طی بیست و پنج سال اول پیدایش رایانه تنها مسئولیت متخصصین اطلاعات ، پیاده سازی سیستم ها برای  بهره گیری گران بود . متخصصین ، دانش فنی را ارائه می کردند که بهره گیری کنندگان یافاقد آن و یا به علت های گوناگون قادر به تامین آن نبودند . این نوع فعالیت هنوز به عنوان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

وقت گیر ترین بخش کار متخصصین اطلاعات به شمار می رود . متخصصین ، تمام سیستم های اتوماسیون اداری مبتنی بر رایانه و کلیه سیستم های خبره را اجرا می نمایند .

متخصصان  اطلاعاتی که کار آنها  ارائه خدمات اطلاعاتی می باشد شامل واحد هایی زیرا تحلیل گر سیستم ها ، مدیران پایگاه ، داده متخصصان شبکه ، برنامه نویس ها و اپراتور ها می باشند :

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی

مطالعه تاثیر سیستم اتوماسیون بر بهبود تصمیم گیری مدیران حوزه ستادی استانداری گیلان

2-4-1 اهداف فرعی

1- شناسایی یک سیستم اتوماسیون  مناسب جهت اطلاع رسانی به مدیران شرکت .

2- مطالعه و تجزیه و تحلیل آثار و نتایج حاصل از سیستم اتوماسیون در استانداری و حوزه ستادی آن .

3- مطالعه و شناسائی عوامل موثر در موفقیت سیستم اتوماسیون از نظر تامین اطلاعات مناسب نظیر صحیح بودن و دقت و به هنگام بودن و اقتصادی بودن .

4- ارایه راهکار برای بهبود عملکرد سیستم اتوماسیون جهت بهره برداری .

5-1 سوالات پژوهش

1-5-1 سوال اصلی

آیا  سیستم اتوماسیون بر بهبود تصمیم گیری مدیران استانداری و حوزه ستادی آن تاثیر دارد؟

2-5-1 سئوالات فرعی

آیا سیستم اتوماسیون بر افزایش  صحت تصمیم گیری مدیران تاثیر دارد ؟

آیا سیستم اتوماسیون بر افزایش دقت تصمیم گیری مدیران تاثیر دارد ؟

آیا سیستم اتوماسیون بر بهنگام بودن تصمیم گیری مدیران تاثیر دارد ؟

آیا سیستم اتوماسیون بر اقتصادی بودن تصمیم گیری مدیران تاثیر دارد ؟